alphanova logo

Savjeti pedijatra za sunčanje

jovančević web

Foto naslovne slike: Željko Hladika/24 sata

Rast i razvoj

Sunce je izvor života na zemlji i da nema sunca ne bi bilo nas ni prirode oko nas. Sunčeve UV zrake neophodne su za ljudski organizam jer sintetiziraju vitamin D u koži koji pospješuje apsorpciju kalcija neophodnog za jačanje i zdravlje kosti što je naročito bitno u doba djetinjstva kada se organizam razvija. Međutim, pretjerano izlaganje dječje kože UV zrakama bez zaštite može dovesti do ozbiljnih posljedica. Dječja koža je do pet puta tanja od kože odraslih, sadrži malo pigmenta i zbog toga UV zrake prodiru dublje u kožu.

Pretjerano izlaganje kože jakim UV zrakama može dovesti do akutnog oštećenja kože, ubrzanog starenja kože, infekcija, ali i razvoja tumora, karcinoma i melanoma.

Uzimajući u obzir činjenicu da djeca puno više vremena provode na otvorenom zbog čega je njihov organizam i do tri puta više izložen UV zrakama od odraslih i da je nastanak tumora u starijoj dobi jasno povezan sa prekomjernim izlaganjem suncu u djetinjstvu svakako treba pribjegavati kvalitetnoj zaštiti od sunca.

Lagana ljetna pamučna odjeća, šeširi, naočale i boravak u hladu su preporučljivi, ali nisu dovoljni za zaštitu jer se sunčeve zrake reflektiraju čime gotovo da se ne umanjuje njihov intenzitet te boravak na otvorenom bez zaštitne kreme sa visokim faktorom zaštite nikako nije preporučljiv.

alphanova sun

Kako odabrati pravu kremu za dijete?

Kod zaštite dojenčadi i djece kremama za zaštitu treba se voditi visokim zaštitnim faktorom SPF 50+ i SPF 50 jer jedino visoka zaštita pruža sigurnost od štetnih UV zraka. Zaštitna krema također mora pružati zaštitu od UVA i UVB zraka jer su obje vrste zraka štetne za kožu i zdravlje.

Ukoliko je boravak na suncu vezan uz kupanje svakako treba izabrati onu koja je otporna na vodu kako bi pružila zaštitu i za vrijeme boravka u vodi te kako se ne bi morala nanositi nakon svakog kupanja.

Kemijska ili prirodna zaštita?

kremama za sunčanje zaštitu od UV zraka pružaju filteri koji mogu biti kemijski ili prirodni.

Kemijski filteri u kremama za sunce za djecu

Kemijski filteri prodiru u kožu i blokiraju štetne UV zrake nakon što se apsorbiraju u koži. Vrijeme apsorpcije kod odraslih osoba traje i do 30 min dok je kod djece zbog daleko veće propusnosti kože kraće i zaštita se upije već nakon 12 minuta. Osim što kemijski filteri ulaze u kožu oni mogu uzrokovati i alergijske reakcije dok neki poput Benzophenone 3-5, Ethylhexyl Methoxycinnamate i 4-Methylbenzylidene Camphor filtera čak dovode i do hormonalnih promjena.

Takvi filteri ne samo da su opasni za organizam već su opasni i za kompletan život u moru. Kupanjem u moru godišnje nesvjesno završi 20.000 tona krema za sunčanje gdje je dokazano da su kemijski filteri glavni uzrok genetskih promjena na životinjama i biljkama.

Najugroženiji su koralji koji su počeli gubiti pigment i osim što izbjeljuju prestali su im se razvijati novi izboji i zaustavljen je njihov razvoj. Zbog svega toga trebalo bi biti jako oprezan kod izbora zaštite na bazi kemijskih filtera, pogotovo kada se radi o dojenčadi i djeci.

Djeca i sunčanje

Prirodni – mineralni filteri i nanočestice u kremama za sunce za djecu

S druge strane prirodni – mineralni filteri se zadržavaju na površini kože gdje odbijaju i reflektiraju štetne UV zrake. Samom činjenicom da ne ulaze u organizam predstavljaju daleko zdraviju opciju zaštite od sunca, ali i tu treba biti jako oprezan!

Mineralni filteri – titanium dioxide (nano), zinc oxide (nano) ili methylene bis-benzotriazolyl tetramethylbutylphenol (nano) se kao što je i navedeno vrlo često u kozmetičkim proizvodima pojavljuju u nano obliku. Nano čestice su opasne za bilo koji živi organizam jer lako prodiru staničnu membranu i u njoj izazivaju genetske

promjene. Prirodni filteri u ovakvom (nano) obliku nisu poželjni ni na koži odraslih, a kamo li tek na koži dojenčadi i djece, a dokazana je i njihova toksičnost u morskom svijetu gdje se vrlo lako apsorbiraju.

Nano čestice navedenih spojeva su također fotosenzibilne te u dodiru s UV zrakama stvaraju agresivne spojeve, tzv. slobodne radikale. Stoga se nano čestice oblažu zaštitnim slojem UV filtera. Kada je riječ o dubini prodiranja nano čestica u kožu istraživanja su usmjerena na kožu odraslih. Prodornost ovisi o veličini, obliku i sklonosti aglomeriranja (međusobnog spajanja) nano čestica.

Preporuka za siguran boravak djece na suncu

Roditelji koji ne žele svoje dijete izlagati riziku kemijskih ili nano mineralnih filtera trebali bi potražiti sredstva za sunčanje na bazi navedenih prirodnih, mineralnih filtera, ali bez nano čestica. Takva zaštita je potpuno sigurna za bebe i djecu, malo se teže razmazuje po koži, ali je ujedno potrebna manja količina takve zaštite kako bi prekrila i zaštitila kožu. Vrlo često su sigurni proizvodi za sunčanje i organski certificirani pa nije na odmet potražiti i neki od organskih certifikata na proizvodu poput ECOCERT ORGANIC certifikata ukoliko želimo biti posve sigurni u njihovu ne – štetnu djelotvornost.

Jedan od proizvođača kozmetike pa tako i zaštite od sunca koji je među prvima prepoznao potrebu dječjeg organizma za učinkovitim, ali ne štetnim proizvodima je francuska ALPHANOVA koja zadovoljava sve spomenute sigurnosne kriterije po pitanju njege i zaštite kože dojenčadi i djece.

Mineralna zaštita je djelotvorna odmah nakon nanošenja na kožu tako da nije potrebno voditi brigu o pravovremenom nanošenju prije izlaganja suncu kao što je to slučaj kod kemijskih filtera pa je kod nje preporučljivo, pogotovo u ranim jutarnjim satima nanijeti zaštitu tek na plaži kako bi putem do plaže organizam dobio potrebni D vitamin.

Također, ne treba smetnuti s uma da su mnogim skupim kremama pronađeni gore navedeni štetni sastojci tako da cijena nije mjerilo sigurnosti pa je preporučljivo roditeljima držati se navedenih činjenica, pogotovo kada se radi o koži dojenčadi i djece.

prof.  dr. sc. Milivoj Jovančević

Podijeli objavu

Podijeli:

Ostale objave

Izdvojeni proizvodi